Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jordanowie Śląskim

ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie jest organem działającym przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jordanowie Śl., powołanym Zarządzeniem Wójta Gminy Jordanów Śląski nr 30/2020 z dnia 15 czerwca 2020 r.

 

Kto wchodzi w skład Zespołu Interdyscyplinarnego

Zespół  to grupa ludzi, specjalistów z różnych dziedzin:

  • jednostek organizacyjnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jordanowie Śląskim;
  • członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
  • policji;
  • oświat;
  • ochrony zdrowia;
  • organizacji pozarządowych;
  • Sądu Rejonowego w Strzelinie;

zajmująca się rozwiązaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu. Jego funkcjonowanie określone jest w drodze porozumień zawartych między Gminą a podmiotami niosącymi pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego

Głównym celem zespołu jest koordynowanie koordynowanie systemu przeciwdziałania przemocy domowej na najniższym szczeblu samorządu terytorialnego – w obszarze gminy. Zadaniem zespołu, w myśl art. 9b ust. 2 Ustawy z 29 lipca 2005 r., o przeciwdziałaniu przemocy (Dz. U. z 2005, Nr 180, Poz. 1493) jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a w szczególności poprzez:

  • diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie
  • podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku
  • inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie
  • rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym
  • inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie (art. 9b ust.2)

Co to jest "Niebieska Karta" i jak to działa?

„Niebieska Karta” jest to procedura, której celem jest powstrzymanie przemocy w rodzinie. W przypadku interwencji Policji bądź osobistego zgłoszenia się na Policję osobie krzywdzącej zostaje wydana "Niebieska Karta A", zawierająca wywiad z osobą pokrzywdzoną odnośnie doznanych form przemocy. Podobnie taką procedurę z wykorzystaniem „Niebieskiej Karty A” może wszcząć: Ośrodek Pomocy Społecznej, placówki oświaty, ochrony zdrowia oraz Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

„Niebieska Karta A” zostaje przekazana do Zespołu Interdyscyplinarnego celem dalszego procedowania. Zespół z kolei organizuje spotkanie z osobą pokrzywdzoną wydając jej „Niebieską Kartę B’, służącą przekazaniu informacji dotyczących możliwości i form pomocy. Jednocześnie wydawana jest „Niebieska Karta C”, dotycząca sytuacji ekonomiczno – bytowej poszkodanej/nego. Spotkanie ma na celu głównie stworzenie planu pomoc, w którym może się znaleźć np. monitoring sytuacji rodzinnej przez dzielnicowego lub pracownika socjalnego, pomoc materialna, pomoc psychologiczna, pomoc prawna, złożenie wniosków do sądu.

W kolejnym etapie Zespół wzywa osobę, co do której istnieje podejrzenie stosowania przemocy na rozmowę dotyczącą konsekwencji stosowania przemocy oraz uzupełniania jest "Niebieska Karta D". Po przeprowadzeniu rozmów z osobami których dotyczy Niebieska Karta realizowany jest plan pomocy.

Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskiej Karty jeśli czujesz się zagrożona/y lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa warto wezwać policję.

Zegar