Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jordanowie Śląskim

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA) na terenie gminy Jordanów Śląski została powołana Zarządzeniem Wójta Gminy Jordanów Śląski nr. 29/20 z dnia 15 czerwca 2020 r.

W skład komisji wchodzą:

  • Przewodnicząca Agnieszka Krupińska
  • Członek komisji Renata Kozioł
  • Członek komisji Lilla Górnik
  • Członek komisji Katarzyna Kozłowska
  • Członek komisji Joanna Partyka
  • Członek komisji Krzysztof Radecki

 

Procedura postępowania z osobą zgłoszoną do GKRPA

Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 1982 Nr 35 poz. 230), postępowanie zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego dotyczy osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:

  • rozpad pożycia rodzinnego,
  • demoralizacje nieletnich,
  • uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
  • systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Oznacza to, że sam fakt uzależnienia od alkoholu nie może stanowić samoistnej podstawy do zobowiązania danej osoby do podjęcia leczenia odwykowego, lecz towarzyszyć muszą temu także określone powyżej negatywne zachowania w sferze społecznej.

Podmiotami uprawnionymi do występowania do sądu z wnioskiem o zobowiązanie do poddania się leczeniu odwykowemu są prokurator oraz GKRPA właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy.

W celu zawiadomienia GKRPA o konieczności podjęcia działań wobec osoby nadużywającej alkohol należy wypełnić stosowny druk wniosku lub napisać pismo informujące GKRPA, oznaczając wnioskodawcę, osobę zgłaszaną i uzasadniając podjęcie działań wobec wskazanej osoby. Ponadto należy załączyć dokumenty potwierdzające uzależnienie, np. karty leczenia szpitalnego, zaświadczenia lekarskie, informacje z Policji, itp.

Wniosek należy złożyć osobiście lub listownie w siedzibie GKRPA tj. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jordanowie Śląskim od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania ośrodka. Następnie GKRPA rozpatruje wniosek, to znaczy uzupełnia dokumentację o odpowiednie informacje oraz zaprasza osobę zgłoszoną na tzw. rozmowę motywującą.

 

Procedura sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego.

Uruchomienie sądowej procedury zobowiązania do leczenia odwykowego ma zastosowanie w następujących przypadkach:

  • mimo opinii biegłych potwierdzającej uzależnienie osoba odmawia przed GKRPA podjęcia leczenia,
  • osoba, która zgodziła się na badanie przez biegłych, nie zgłasza się na to badanie, co skutkuje skierowaniem przez GKRPA sprawy do sądu jako,
  • osoba nie zgłosi się na rozmowę motywującą mimo dwukrotnego wezwania,
  • osoba zgłosi się na wezwanie GKRPA i odmawia podjęcia leczenia oraz badania przez biegłych, co skutkuje złożeniem przez GKRPA wniosku o wszczęcie postępowania do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy.

Sąd może w takich przypadkach oddalić wniosek, gdy osoba nie jest uzależniona bądź orzec obowiązek leczenia w stacjonarnym (np. szpitalu) lub niestacjonarnym (np. poradni) zakładzie leczniczym

Postanowienie wydane przez sąd w przedmiocie zobowiązania do leczenia odwykowego nakłada na osobę zobowiązaną prawny obowiązek poddania się leczeniu w wyznaczonym trybie oraz placówce. Postanowienie wydane przez sąd jest ważne dwa lata.

Ośrodki leczenia odwykowego na terenie województwa dolnośląskiego znajdują się na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod hasłem placówki lecznictwa dla określonego województwa.

Zegar